Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszym Domu rozpoczęły się od  uroczystej Mszy świętej w kaplicy DPS-u. Po niej mieszkańcy wzięli udział w części artystycznej, która składała się z teatru cieni i wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.

Teatr Cieni opowiadał historię naszego kraju począwszy od momentu rozbioru naszego kraju przez trzech zaborców: Rosję, Prusy i Austrię. Mieszkańcy naszego domu oglądali jak Polacy walczyli o swoją wolność poprzez organizacje powstań zbrojnych. Oprócz tego spektakl pokazał jak wiele osób brało udział w staraniach o to aby nasz kraj odzyskał wolność. Nie byli to jedynie ludzie walczący z bronią w ręku. Wśród osób, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości byli także zwykli obywatele, rodzice, dziadkowie i księża, którzy wspólnie dbali o to aby kolejne pokolenia znały nasz Ojczysty język i historię naszego kraju.

W części muzycznej mieszkańcy i pracownicy Domu zaśpiewali wspólnie takie pieśni jak: My pierwsza brygada, Mazurek Dąbrowskiego i Rota.

Dla mieszkańców i pracowników uczczenie setnej rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości miało bardzo duże znaczenie. Na twarzach wielu osób w trakcie oglądania spektaklu i śpiewania pieśni patriotycznych pojawiał się wyraz zadumy i nostalgii. Jak mawiał papież Jan Paweł II „Wolność nie jest dana raz na zawsze (…). Trzeba ją stale zdobywać na nowo (…). Jest nam nie tylko dana, ale i zadana”.